Jak wybrać tani gainer?

Gainery to odżywki mające na celu wspomóc przyrost masy. Zazwyczaj są stosowane przez osoby szczupłe, mające kłopoty z nabraniem ciała bądź zawodników sportów siłowych chcących, po przytyciu, wejśc na cykl redukcyjny w celu uzyskania „suchej” masy. Z tego względu przy wyborze odżywki należy się kierować takimi kryteriami jak jej jakośc, a także stosunek tego parametru do ceny.

Czym jest gainer i jaki ma skład?

Jak już wspomniano gainery są spożywane w celu przytycia. Oznacza to, iż ich główne składniki powinny zawierać jak największą ilość węglowodanów i białka.  Dlaczego? Ponieważ aby organizm rósł są mu potrzebne nadwyżki tłuszczów, pełnowartościowych białek z kompletną pulą aminokwasów zwierzęcych, a także węglowodany – złożone oraz o wysokim indeksie glikemicznym do przyswajania rano i zaraz po treningu. Wybierając więc tego typu odżywkę dokładnie zapoznaj się z jej składem.

Na co zwracać uwagę wybierając tani gainer – węglowodany?

Analizę zacząć należy od węglowodanów – ich nadwyżka spowoduje przyrost ogólnej wagii ciała. Należy więc zrozumieć pewną podstawową kwestię – jeśli w Twoich planach jest zastępowanie tym suplementem jakiegoś posiłku jego porcja musi zawierać ilość i jakość węglowodanów zbliżoną do kaszy, ryżu czy też płaktków owsianych. Jeśli więc szukasz dobrego i taniego gainera powinieneś tez zwrócić uwagę na źródła węglowodanów w nich zawarte. Typowa odżywka na masę zawiera dextrozę, maltodextryny i fruktozę. Najciekawsze z nich trzech są maltodextryny – chodzi o świetną rozpuszczalność, niezbyt wygórowaną cenę, a także fakt, iż można je zaliczyć do węglowodanów złożonych – stanowi to świetny chwyt marketingowy. Skoro wspomniana substancja jest podobna do działania jak skrobie z kasz czy ryżów czyli dająca jednolity i długotrwały zastrzyk energetyczny skutkujący większą chęcią do różnorakiego wysiłku. Problem polega jednak na tym, że pomimo iż maltodextryny są otrzymywane jako wynik częściowej hydrolizy skrobi ich rozkład w organizmie jest porównywalny do zwykłej glukozy – która nie jest węglowodanem na którym należy opierać żywienie.

Gainery, a białka w nich zawarte

Więkoszść osób doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż podstawowym budulcem mięsni są białka. Jednak w tym stwierdzeniu kryje się pewnien haczyk – musza być to białka pełnowartościowe. Białka jajaczne, serwatkowe i kazeina micelarna posiadają praktycznie kompletny profil aminokwasów i dlatego też to własnie ich powinieneś szukac w odżywkach. Problem polega jednak na tym, że są to produkty drogie i nie da się ich zastąpić tanimi odpowiednikami – kazeiną, białkiem sojowym czy pszenicznym. Co więc należy zrobić – szukać takich, któ®e zawierają dobre jakościowo białko.

Witaminy w składzie gainerów

Zacząć należy od oceny witamin, minerałow i innych substancji wspomagających działanie gainera, a także go ubogacających. Kompleksy witamin, kreatyna, beta-alanina, arginina – wszystkie one są bardzo pożądane jednak należy dokładnie sprawdzić w jakich ilościach występują w odżywce. Jeśli na kilka kilogramów jest to kilkanaście / kilkadziesiąt miligramów nie ma najmniejszego sensu kierowanie się tego typu przesłanką.

Jakie tłuszcze i ile powinny się znaleźć w gainerze?

To zależy od tego do czego potrzebny Ci gainer – jeśli jako potreningowy „strzał” węglowodanów oraz białek – wówczas im mniej tłuszczów tym lepiej. W przypadku gdy jest to zamiennik jakiegoś posiłku kwasy tłuszczowe powinny być w jego składzie.

Czy warto stosować tanie gainery?

Jeśli dokona się wyboru pod względem ich składu i relacji ceny do jakości to zdecydowanie tak. Przede wszystkim dobre i tanie odżywki tego typu stanowią dobre uzupełnienie codziennej diety, szczególnie w okresach zapracowania bądź intensywnej nauki i braku czasu na przygotowywanie i spożywanie tradycyjnych posiłków. Należy tylko dobrze przeanalizować możłiwe warianty zakupu i dokonać wyboru najbardziej optymalnego produktu w danej kategorii cenowej.

Kiedy nie stosować gainera?

Gainer, podobnie jak i wszystkie inne odżywki, powinien być stosowany tylko w jednym przypadku – w sytuacji gdy zarówno dieta jak i trening są dopracowane oraz przestrzegane. W przypadku gdy jadłospis składa się z przypadkowych dań, które są spożywane tylko ze względu na łatwośc dostępu bądź trening nie jest wykonywany właściwie gainer nie wniesie żadnych pozytywnych zmian do sylwetki – co więcej – w skutek nadwyżki kalorii może ją jeszcze bardzije pogorszyć poprzez przytycie, a nie nabranie suchej masy. Kupno odżywki w takiej sytuacji nie ma najmniejszego sensu, ponieważ najpeirw należałoby się skonsultować z dietetykiem w celu ułożenia odpowiedniego rozkłądu dziennego posiłków, a także trenerem personalnym, który opracuje odpowiedni i dostosowany do danej osoby i jej możliwości oraz celów zestaw ćwiczeń. Bez tego nie warto wydawać pieniędzy na gainer a lepiej zainwestować je w dwie wyżej wymienione kwestie, które pozwolą zmaksymalizować naturalne zdolności organizmu w kształtowaniu pięknego i zdrowego ciała.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *