Jak wybrać tanie witaminy?
Witaminy są niezbędne dla każdego organizmu – największe zapotrzebowanie mają na nie osoby ćwiczące. Wzmożony wysiłek fizyczny, dieta redukcyjna lub masowa powodują, iż organizm jest zmuszony przyjmować je w więszym wymiarze niż normalnie. Aby wybrać dobre i tanie witaminy należy najpierw zastanowić się, czego i w jakich ilościach potrzebujesz.
Witaminy syntetyczne vs naturalne
Wydawać by się mogło, iż nie ma sensu inwestować w droższe preparaty witaminowe, skoro na rynku dostępnych jest tak dużo tanich witamin. Można by wręcz zapytać – skąd biora się różnice cenowe. Odpowiedź tkwi w przyswajalności – tanie preparaty, oparte na syntetycznych procesach pozyskiwania witamin mają ją na poziomie 15%. Kolejnym smutnym faktem jest to, iż w niskiej cenie kupuje się w więszości barwniki oraz dodatki cukru co z pewnością nie przyczyni się do jakichkolwiek efektów. Jakie jest tego rozwiązanie? Stosowanie witamin i minerałów pochodzenia roślinnego. Problemem jest jednak skala – okazuje się bowiem, iż aby Twój organizm przyjął odpowiednią dawkę magnezu musisz zjeść 300 gram fasoli lub kilogram szpinaku. W przypadku witaminy A jest to 100 gram marchwi. Dodatkowo, poza ilościami, dochodza problemy związane z czasem przygotowania posiłków oraz brakiem wiedzy co jeść aby odpowiednio suplementowac witaminy.
Czy preparaty witaminowe są złe?
W związku z powyższym można by zapytać – czy preparaty witaminowe są złe i czy to strata pieniędzy? Niekoniecznie. Istnieją sytuacje, gdy warto po nie sięgnąc. Są szcególnie prfzydatne w takich sytuacjach jak podeszły wiek, problemy gastryczne uniemożliwiające spożywanie odpowiedniej ilości warzyw, monotonna dieta, zapracowanie i brak czasu na zbilansowane posiłki, okres zimowy, a także biegunki czy wysokie gorączki. Z pewnością równiez preparaty witaminowe pomogą w trakcie cykli treningowych – zarówno mających na celu rzeźbienie sylwetki jak i przyrost masy.
Inne sytuacje w których warto stsować suplementy witaminowe
Poza wymienionymi powyżej grupami suplementy witaminowe są odpowiednie dla każdego – organizm człowieka nie jest bowiem w stanie przyswoić minerałów i witamin całkowicie z obecnego na rynku pożywienia. Jeśli suplementacja jest przemyślana wówczas wzmacnia ona odpornośc, przyspiesza regenerację po wysiłku, pobudza, a także niweluje uczyucie tak czesto towarzyszącego w dzisiejszych czasach człowiekowi stresu. Jako, iż są dostępne w formie kropli, syropów czy też tabletek do połykania albo musujących drażetkach czy żelach do rozpuszczania mogą je przyjmowac wszyscy – od kobiet w ciązy po dzieci i osoby starsze.
Czym kierować się przy wyborze witamin?
Warto zacząć od rzeczy banalnej, a mianowicie sposobu ich przyjmowania. Suplementacja nie może Ci się kojarzyć z procesem nieprzyjemnym, sprawiającym trudności, dlatego też ważne jest abyś wybrał ten włąsciwy dla siebie. Jesli masz problemy z połykaniem tabletek wynierz musujące do rozpuszczania i przyjmowanie witamin w formie napojów, bądź pigułki o bardzo małych rozmiarach. Jesli drażni Cię z kolei jakiś smak dobrym wyborem będa tabletki z witaminami, które nie będą powodować odczucia dyskomfortu, a szybko spożyte, zupełnie nie pozstawią wrażeń smakowych.
Najważniejsze witaminy dla osób ćwiczących
Witamina C to niewątpliwie jedna z najwazniejszych dla osób ćwiczących. Do jej najważniejszych zalet należą pomaganie w tworzeniu i uwalnianiu testosteronu, pomoc we wchłanianiu żelaza, bycie silnym przeciwutleniaczem, a także udział w metabolizmie białek. Kolejną ważną witaminą jest B6 umożliwająca magazynowanie energii, usprawniająca wykorzystywanie tłuszczy i węglowodanów (wpływa na poziom energii), a także ułatwia rozkład białka na aminokwasy. Witamina B1 odpowiada z kolei za udział w tworzeniu hemoglobiny – transportuje tlen w organizmie do pracujących mięsni – zwiększa to możłiwości wytrzymałościowe. Jest też niezbędna w procesie wzrostu komórek mięsniowych i metabolizmie białek. Kolejna z najbardziej wartościowych jest witamina D – dzięki niej dużo lepiej przyswajany jest wapń i fosfor. Ten pierwszy jest ważny w procesie skurczu mięśni – bez niego twardy i pełny skurcz nie jest możłiwy – drugi – zapewnia silne i szybkie skurcze mięsni co stanowi podstawę treningu siłowego. Witamina B3 jest współodpowiedzialna za rozkład i synteze węglowodanów, aminokwasów i lipidów. Dodatkowo bierze udział w prawie sześćdzisięciu procesach metabolicznych, które związane są z produkcją energii.
Jak przyjmować witaminy skutecznie?
Istnieje bardzo duża grupa witamin, które są rozpuszczalne tylko w tłuszczach – A, D, E i K – stąd koniecznośc ich przyjomwania podczas posiłków. Co więcej – najlepiej nie przyjmowac razem witaminy E i K – pierwsza zmniejsza krzepliwośc krwi, druga odwrotnie. Kolejną zasadą jest nieprzyjmowanie witamin na pusty żołądek – mija się to cłakowicie z celem, a jedyne co można w ten sposób zyskać to problemy z tym organem wewnętrznym – dlatego przed suplementacją – zjedz zaplanowany wcześniej posiłek.