Pływanie a modelowanie sylwetki

Pływanie jest dyscypliną sportu polecaną właściwie każdemu ze względu na prozdrowotne właściwości. W wodzie nawet osoba z nadwagą czuje się lżejsza i przemieszcza się z łatwością, jednocześnie nie obciążając stawów i włączając do pracy wszystkie grupy mięśni. Jednak czy da się wypracować wymarzoną figurę na basenie?Jak najbardziej!

ILE KALORII MOGĘ SPALIĆ PŁYWAJĄC?

Uważa się, że pływanie jest formą treningu z obciążeniem, bowiem woda jest wielokrotnie gęstsza od powietrza, więc mięśnie muszą włożyć większy wysiłek, aby wprawić ciało w ruch niż podczas chodzenia. Niezależnie od wybranego stylu, pływanie szybkim tempem pozwala na utratę nawet 700 kcal w ciągu godziny, a nieco wolniejsze (na przykład żabką) to około 500 kcal. Dla zobrazowania: to około 4-5 szklanek coca-coli, pączek z lukrem lub… paczka chipsów!

CZY PŁYWANIE DAJE KORZYŚCI ZDROWOTNE?

Dzięki aktywizowaniu wielu grup mięśni, pływanie pozwala na uzyskanie doskonałej sylwetki. Talia osy, zgrabne nogi czy ramiona przestaną być problemem, jeśli poświęcimy na pływanie godzinę chociaż 2-3 razy w tygodniu. Dodatkowo, pracownik umysłowy spędza około 8 godzin w pozycji siedzącej, co mocno obciąża kręgosłup, a pływanie, oprócz wzmocnienia mięśni, oferuje także odpoczynek dla przemęczonych pleców. Dla pracowników fizycznych pływanie także ma zalety: obciążone podczas dźwigania ciężarów stawy wypoczywają w wodzie. Ryzyko kontuzji na basenie jest minimalne i wynika raczej z nie do końca prawidłowych postaw podczas pływania niż z przetrenowania. Dlatego też jeśli nie jesteśmy pewni, czy dobrze układamy nogi w żabce lub ręce w kraulu, warto zapisać się na lekcje pływania lub, w wersji bardziej ekonomicznej, podpytać ratownika na basenie, czy i co robimy nie tak.

CO JEŚĆ PO BASENIE?

Pływanie podkręca także metabolizm, pozwalając pozbyć się niechcianych „wałeczków”. Chłodna basenowa woda również przyspiesza spalanie kalorii, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, wybierzmy zbiornik z nieco zimniejszą wodą. Jednak aby treningi na pływalni przyniosły zamierzony efekt w postaci wymodelowania sylwetki i zamiany tłuszczu w tkankę mięśniową, należy pilnować, aby spożywane posiłki były wartościowe i mało kaloryczne, a dopadający po treningu wilczy apetyt zaspokoić raczej domowym, pełnowartościowym posiłkiem, niż największym zestawem w fast-foodzie. Jeśli obawiamy się, że zanim dotrzemy do domu, ulegniemy pokusie i zajedziemy do najbliższej galerii handlowej, aby pochłonąć firmową kanapkę, warto zabrać na pływalnię jogurt naturalny, garść orzechów czy owoc.

JAK PŁYWAĆ, ABY UZYSKAĆ NAJLEPSZE EFEKTY?

Warto pamiętać, że co prawda podczas pływania spalamy dużo kalorii i pracuje wiele mięśni, ale każdy ze stylów pływackich wspomaga niektóre partie ciała mocniej niż inne. I tak – jeśli zależy nam na smukłych nogach, warto popływać żabką. Jeżeli pragniemy uzyskać pięknie wyrzeźbiony, płaski brzuch – poświęćmy więcej czasu na pływanie motylkiem. Z kolei pływanie kraulem lub na plecach pomoże wysmuklić okolice ramion i barków.

CO JEŚLI NIE LUBIĘ LUB NIE UMIEM PŁYWAĆ?

Nie każdy w wodzie czuje się jak ryba (lub Otylia Jędrzejczak), a niektórych po prostu nuży przemierzanie długości basenowych przez 45 minut. Niekiedy rozwiązaniem będzie umówienie się na wspólne pływanie z kolegą lub koleżanką (być może duch rywalizacji sprawi, że pokonamy osobisty rekord!) lub wyznaczanie sobie małych celów i stosowanie nagród za ich wykonanie. Dla osób, które nie potrafią pływać, wiele pływalni przygotowało idealną ofertą: aqua aerobik, który odbywa się w najpłytszej części basenu i jest podobny do zwykłego fitnessu, tyle że odbywa się w wodzie.

PODSUMOWUJĄC…

Przy zachowaniu odpowiedniej, pełnowartościowej diety pozbawionej pustych kalorii, trenując regularnie i odpowiednio ciężko do swoich możliwości fizycznych, wymodelowanie sylwetki na basenie jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, dlatego też, aby do lata uzyskać wymarzoną sylwetkę, należy zacząć już teraz!

POWODZENIA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *