Czy styczeń to dobry czas na rozpoczęcie dbania o zdrowie

Nadszedł nowy rok, styczeń, czas zmian i noworocznych postanowień. Wśród nich znajduje się wiele skupionych na materializmie, lecz znajdą się i takie, które mają na celu poprawę kondycji zdrowotnej. Kiedy zacząć dbać o zdrowie? Jeśli do naszych noworocznych postanowień, dołączyliśmy między innymi lepszy stan ducha i ciała, to styczeń jest najlepszym okresem do tego, by stawiać pierwsze kroki. Powoli można zacząć przyzwyczajać ciało do zmian i mentalnie nastawiać się na zmiany w żywieniu, a także w rozkładzie dnia.

Każdy kolejny dzień, to będzie zupełnie coś nowego, nowe jedzenie, nowe ćwiczenia, lepsze samopoczucie, a także powoli zmieniający się wygląd. Bez względu na to, czy postanowimy zmienić tylko nasze nawyki żywieniowe, czy tylko zaczniemy ćwiczyć, biegać itp. to możemy być pewnym, że po niedługim okresie będziemy w stanie zauważyć na naszym ciele zmiany, które pozytywnie nas zaskoczą i będą świetną motywacją, by nie przestawać działać.

Jak zadbać o siebie?

„Jesteś tym, co jesz”, mawia wiele osób i ma rację. Należy za każdym razem zwracać uwagę, po co sięgamy do zjedzenia. Oczywiście nie musimy się jakoś drastycznie ograniczać, lecz zdrowia, zbilansowana dieta, będzie zbawienna dla naszego ciała. Jeśli ktoś może sobie na to pozwolić, to powinien udać się do dietetyka, który ułoży dietę spełniającą nasze indywidualne potrzeby. Organizm każdego człowieka jest inny, dlatego diety z Internetu, są najgorszym rozwiązaniem i mogą jedynie wyniszczyć nasz organizm. Mimo tego, że dietetyk może trochę kosztować, to na pewno będzie się to opłacało dla naszego ciała.

Znajomość podstawowych zasad odżywiania to jednak coś, czego powinniśmy być świadomi sami, dlatego warto się z nimi zapoznać. Bardzo ważne jest między innymi dostarczanie dużej ilości witamin do organizmu, by miał siły działać. Najlepiej jest to robić, nie poprzez suplementy, lecz poprzez naturalną żywność.

Prócz zdrowego odżywiania się, przydałoby się także trochę poruszać w wolnym czasie, dlatego na początku, chociażby spacer, to już coś, dzięki czemu nasz organizm dotleni się, a mięśnie zaczną powoli przyzwyczajać się do wysiłku. Styczeń potrafi być mroźny, dlatego nie należy zapominać o odpowiednim stroju.

Każdy powinien wybrać to, co lubi. Mogą to być biegi, jazda na rowerze (rowery elektryczne), spacery, siłownie „pod chmurką” i inne aktywności. Ważne jest, by każdy czuł się dobrze z tym, co robi. Aby nie mieć wrażenia samotności, co może być nieco mało motywujące, można do ćwiczeń zaprosić kogoś znajomego i ćwiczyć w grupie, tak zawsze jest raźniej.

Wytrwaj w postanowieniach

Najtrudniejsze są pierwsze tygodnie, pierwsze kroki, lub już nawet samo zaczęcie. Ważne jest, by sobie nie odpuszczać, ponieważ powinniśmy wpoić sobie, że to, co robimy, jest dla naszego dobra i musi to być nasz nawyk.

Po kilku tygodniach będziemy automatycznie wykonywali wszystkie ćwiczenia i będziemy sięgali tylko po zdrowe jedzenie, ponieważ będzie to już nasze przyzwyczajenie.
Nadejdzie kwiecień, maj i czerwiec, a my będziemy zauważali w naszym ciele coraz więcej pozytywnych zmian. Dzięki tym kilku miesiącom ćwiczeń i zdrowego odżywiania możemy zrzucić nawet kilka kilogramów i nieco wyrzeźbić nasze ciało. Dzięki temu, że zgubimy „brzuszek”, nie będziemy się już go wstydzili na plaży i z chęcią będziemy spędzali czas nad wodą.

Po pewnym czasie zauważymy także, że nie tylko nasze ciało się zmieniło. Aktywność fizyczna i zbilansowana dieta to również duża dawka energii dla naszego mózgu. Dzięki codziennym aktywnością czujemy się o wiele lepiej, ponieważ w czasie wysiłku wydzielają się hormony szczęścia. Witaminy zawarte w jedzeniu wspomogą nasz mózg i wiele jego elementów. Poprawi się nasza pamięć, zdolność nauki, adaptacji i tak dalej.

Czas się wziąć do roboty

Na czytaniu artykułów nie powinno się skończyć. Jeśli ktoś chce naprawdę się wziąć za siebie, to powinien już teraz zacząć działać. Mogą to być malutkie kroczki, lecz będą prowadziły do poważnych zmian. Pora wstać od komputera i ruszyć się, chociażby na spacer. Przyroda zimą potrafi zaskakiwać, więc może zauważymy coś ciekawego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *