Jak chronić swoje stawy?
Czy wiesz, że co druga osoba, mijana przez Ciebie na ulicy, zapytana o dolegliwości stawowe, odpowie twierdząco i przyzna się do takich objawów jak ból krzyża, bóle kolan, łokci i „strzelające kości”. Myślę, że śmiało można zaryzykować, że druga połowa się do tego nie chce przyznać albo jeszcze ich to nie dotknęło. W obecnych czasach, gdzie ból pleców stał się chorobą cywilizacyjną, dolegliwości stawowe nie muszą być wyrokiem. Specjaliści farmacji, lekarze, dietetycy i trenerzy pomagają Nam w walce z bólem stawów. Jednak po jakie środki ochrony stawów sięgnąć, żeby walka z przykrymi objawami była wygrana? Na które składniki zwrócić uwagę, aby suplementacja była skuteczna? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Teoria przede wszystkim…
Stawy, są to połączenia chrzęstne pomiędzy naszymi kośćmi. Ciało funkcjonuje w taki sposób, że każdy, nawet najdrobniejszy ruch angażuje je do pracy. Są więc z natury odporne, jednak kiedy poddajemy je nietypowemu obciążeniu, biegając, podskakując na zajęciach aerobowych lub wykonując inny rodzaj intensywnej aktywności fizycznej, narażamy je na ponadprogramową pracę, której czasem nie są w stanie sprostać bez pomocy z zewnątrz w postaci suplementacji.
Oczywiście bardzo istotną sprawą, jest także technika wykonywania przez nas ćwiczeń. Poprawność ruchów, ma ogromny wpływ na stan zdrowia naszych stawów, ponieważ jeden rodzaj ruchu, stale źle wykonywany, może trwale je uszkodzić. Warto więc pytać trenerów i instruktorów, jeśli pojawiają się wątpliwości co do techniki, a jeśli pomimo tego występują objawy bólowe, nie należy narażać stawów, na tego rodzaju ruch. Niezbędna jest także rozgrzewka przed treningiem oraz rozciąganie po zakończeniu jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej.
Jak działa glukozamina?
Glukozamina, jest to cukier aminowy, który występuje naturalnie w naszym organizmie. Jest to substancja łagodząca ból, poprawiająca zdolność ruchową, która była hamowana zwyrodnieniami stawów oraz ma korzystny wpływ na kondycję chrząstki stawowej. Zostało to udowodnione w wielu badaniach klinicznych, gdzie dowiedziono jej działanie zarówno na organizm sportowców, osób z nadwaga i u osób w podeszłym wieku, gdy organizm naturalnie produkuje mniejsze ilości glukozaminy. Glukozamina występuje pod czterema postaciami: chlorowodorku, siarczanu, jonowodorku glukozaminy oraz jako N- acetyloglukozamina. Jeśli jej brakuje w naszym ciele, stawy nie pracują prawidłowo i następuje proces niszczenia chrząstki stawowej. Po zniszczeniu chrząstki odczuwalny jest silny ból, na który możemy wpłynąć suplementując odpowiedni preparaty.
Działanie glukozaminy jest ukierunkowane na ochronę chrząstki stawowej, jej wzmocnienie oraz odbudowę. Stymuluje ona pracę komórek, które uczestniczą w tworzeniu tkanki łącznej, zapobiega zwapnieniom oraz odwapnieniu kości, zwalcza sztywność stawów i działa przeciwbólowo oraz intensywnie regeneruje oraz chroni stawy i więzadła przed uszkodzeniami i zwyrodnieniami. Dodatkowo chroni i wzmacnia stawy, poprawiając ich ruchomość i elastyczność elementów stawowych. Można więc śmiało stwierdzić, że wspomaga leczenie chorób i nadwyrężeń stawów. Sięgając po preparaty z glukozaminą, wybierajmy te, zawierające chlorowodorek i siarczan glukozaminy. Szukajmy na etykiecie skrótu HCL. Substancje te są bardzo łatwo przyswajalne przez tkankę kostną i chrzęstną oraz ułatwiają wbudowanie siarki w strukturę chrząstki. Ponadto powodują nawodnienie chrząstek, ponieważ glukozamina zatrzymuje wodę w tkankach łącznych, co nadaje jej giętkość i sprężystość.
Suplementując preparaty zawierające glukozaminę, dzienną dawkę można przyjąć jednorazowo lub podzielić na kilka mniejszych porcji. Dobowa dawka powinna wynosić od 4000 do 6000 miligramów. Suplementy występują w formie tabletek, płynnych preparatów rozpuszczalnych lub saszetek. Warto także sięgnąć po produkty wieloskładnikowe, zawierające oprócz glukozaminy na przykład chondroitynę i kolagen.
Jak działa Chondroityna?
Chondroityna, to powszechny składnik wielu preparatów na stawy. W połączeniu z glukozaminą, jest szczególnie polecana osobom, których stawy są narażone na nadmierny wysiłek, takim jak biegacze, czy osoby podnoszące duże obciążenia. Siarczan chondroityny to łańcuch nierozgałęzionego polisacharydu, w którym cukry łączą się z cząsteczkami kwasu glukuronowego. Jego regularna suplementacja zmniejsza dolegliwości bólowe i hamuje postęp choroby, jeśli taka występuje. Jednak jeśli w porę rozpoczniemy suplementację, zapewni stawom ochronę chrząstki, która jest narażona na obciążenia w trakcie wysiłku.
Długotrwałe stosowanie preparatów z chondroityną, działa regenerująco na stawy, a niekiedy może nawet cofać powstałe już zmiany. Przeprowadzono badania u osób cierpiących na zapalenie kości i stawów, dowodząc, że osoby te, przyjmując regularnie, odpowiednio dobraną dawkę preparatu, odczuwały zdecydowanie mniejsze dolegliwości bólowe, wywołane chorobami i zwyrodnieniami. Dowiedziono także, że w skutek suplementacji, zwiększyły się możliwości ruchowe badanych, poprzez uelastycznienie stawów.
Chondroitynę można dostać zarówno w formie tabletek, jak i preparatów rozpuszczalnych. Zazwyczaj występuje w połączeniu z innymi składnikami, wspomagającymi jej działanie, i substancjami aktywnymi, takimi jak wspomniana wcześniej glutamina, kolagen, czy na przykład witamina C.
Co to jest Czarci pazur?
Czarci pazur, diabelski pazur, czyli hakorośl rozesłana, to roślina rosnąca w Afryce i traktowana przez afrykańskie plemiona od wieków jako panaceum. Roślina ta, ma bardzo bogaty skład fitochemiczny. Zawiera irydoidy, czyli substancje o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, flawonoidy, które są świetnymi antyoksydantami, działając kojąco na stres oksydacyjny, fenolokwasy o działaniu bakteriostatycznym oraz sterole i terpeny, które działają przeciwzapalnie i stymulująco dla wielu hormonów. Ponadto wyciągi z czarciego pazura zawierają kamferol, który działa przeciwskurczowo i rozluźniająco. Ponadto obecne w nim składniki, mają działanie przeciwreumatyczne, oraz kojąco wpływają na chrząstkę stawową.
Suplementując preparaty zawierające wyciągi z czarciego pazura, należy się nastawić na dość długą terapię, ponieważ efekty jego działań zaobserwujemy dopiero po kilku tygodniach stosowania. Jednak po przeprowadzonych badaniach, zaobserwowano, że u 80 % badanych zniknęły dolegliwości bólowe, związane z chorobami i zwyrodnieniami stawów, a u 88 % pacjentów, przyjmujących preparaty z wyciągami pochodzącymi z tej rośliny, poprawiła się zdolność ruchowa. Warto wspomnieć także o jego ogólnoodtruwającym wpływie na organizm.
Na rynku jest dostępnych wiele preparatów, zawierających w składzie czarci pazur. Można dostać tabletki, napar, saszetki do rozpuszczania, a nawet balsamy, czy żele do masażu obolałych miejsc.
Co to jest kolagen i jak chroni stawy?
Kolagen, jest to główne białko budulcowe dla tkanki łącznej w naszym organizmie. Charakteryzuje się wysoką zawartością glicyny i proliny oraz odpornością na rozciąganie i zginanie. Buduje naszą skórę, ścięgna, a także wchodzi w skład wielu innych narządów w naszym ciele. Wybierając preparaty kolagenowe wybierajmy te zawierające w składzie witaminę C, ponieważ jest ona wymagana do powstawania kolagenu. Wyróżnić można aż 8 typów białka kolagenowego i warto sięgć po preparaty, zawierające pełen garnitur w swoim składzie. Jednak dla naszych stawów najistotniejszy będzie kolagen typu II, ponieważ naturalnie występuje on w chrząstkach stawowych. Przeprowadzone badania wykazały, że hydrolizowana forma kolagenu wywiera pozytywne, terapeutyczne działanie u osób z osteoporozą i zapaleniem stawów, zwiększając gęstość i mineralizację kości oraz zmniejszając ból związany ze zmianami w chrząstce stawowej.
Dostępne na rynku są różne formy kolagenu, jednak najlepszym wyborem będzie sięgnięcie po formę zhydrolizowaną, gdyż taka charakteryzuje się najwyższą bioprzyswajalnością. Dostępne są preparaty kolagenowe zarówno w formie tabletek, jak i w postaci preparatów do picia. Niektóre suplementy występują w formie wieloskładnikowej, zawierając także pewne dodatki wspomagające kondycję stawów, jak glukozaminę, chondroitynę, czy kwas hialuronowy. Zdecydowanie warto po nie sięgnąć