Najlepsze naturalne spalacze tłuszczu
Wiele osób uważa, iż tylko substancje syntetyczne, wytworzone przez człowieka, mogą wspomagać proces odchudzania. Nic bardziej mylnego – natura również dostarcza substancji powodujących redukcję tkanki tłuszczowej – oczywiście w połączeniu z odpowiednią dietą, a także treningami dostosowanymi do okresu redukcji.
Co to są naturalne spalacze tłuszczów?
Naturalnymi preparatami wspierającymi odchudzanie są substancje dostępne w formie nieprzetworzonej, niebędące skutkiem działalności człowieka, a w sposób naturalny wytworzone przez naturę.
Jakie są najpopularniejsze naturalne spalacze tłuszczu?
Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi są kawa, zielona herbata, przyprawy zmniejszające apetyt jak pieprz cayenne, imbir, cynamon i kurkuma, cytrusy i ocet jabłkowy, a także kwasy tłuszczowe naturalnie występujące w rybach.
Jak widać są to substancje dostępne zarówno w formie płynu, którym można gasić pragnienie (a który przy okazji ma dobry smak) jak i posiłków (ryby na parze, pieczone) bądź tez dodatki do nich (przyprawy). Oznacza to, iż można ich używać niemal przez cały dzień, jako posiłek / dodatek, a także nie powodują one nieciekawych wrażeń smakowych, które często związane są z tabletkami na odchudzanie bądź środkami na redukcję wagi w płynie.
Czy naturalne suplementy diety działają i są skuteczne?
Spalacze tłuszczu potrafią skutecznie wspomagać redukcję tkanki tłuszczowej. Wszystko zależy oczywiście od tego w jakich okolicznościach i ilości będą użyte. Nie ma co liczyć na spektakularne efekty w przypadku osób nieaktywnych fizycznie, które nie redukują swojego bilansu kalorycznego oraz objadają się słodyczami. Tego typu wspomagacze odchudzania zadziałają tylko i wyłącznie w przypadku rozpoczęcia diety o ujemnym bilansie kalorycznym (skonsultowanej z dietetykiem bądź lekarzem specjalistą) oraz powolnym zwiększaniu aktywności fizycznej.
Dwa powyższe są szczególnie ważne dla osób, które do tej pory raczej stroniły od ćwiczeń, a także nie zwracały uwagi na to co jedzą – aby nie zniechęcić się do zdrowego trybu życia należy go wprowadzać etapami i bez forsowania na siłę.
Należy więc powtórzyć – zastosowanie naturalnych suplementów diety bez ułożonego jadłospisu i cyklu treningowego nie ma sensu i nie przyniesie żadnych rezultatów poza frustracją spowodowaną brakiem efektów.
Naturalne suplementy na odchudzanie vs syntetyczne – porównanie
Zacznijmy od stwierdzenia pewnego faktu, który jest mało znany szerokiej rzeszy osób ćwiczących i przyjmujących tabletki na odchudzanie – naturalne suplementy diety są ich składnikiem. Można więc zapytać jaka jest więc różnica – odpowiedź jest dość prosta – chodzi o zawartą w syntetykach ilość danego składnika czyli jego koncentrację w jednej pigułce. Najlepszym przykładem jest tu choćby kofeina – często występująca w rozmaitych suplementach. Można więc zadać pytanie – czy warto płacić za coś co można odnaleźć w porannej filiżance popularnego napoju? Odpowiedzią są tu oczywiście odpowiednio dobrane proporcje, a także substancje towarzyszące. Kofeina jest pobudzaczem jednak czy nie lepiej stosować ją wraz ze środkami, które zmniejszą łaknienie?
Zaletą naturalnych środków wspomagających redukcję wagi jest z pewnością brak konieczności przyjmowania tabletek bądź picia niezbyt smacznych preparatów na odchudzanie w formie płynu. Można je przyjmować w formie uzupełnienia jadłospisu – ryby są przykładowo smacznym zamiennikiem wielu niezdrowych posiłków.
Ryby i nienasycone kwasy tłuszczowe a odchudzanie
Jak już wspomniano – ryby są nie tylko smaczne ale i zdrowe. Ciekawostkę jest w tym miejscu fakt, przeczący tzw. „wiedzy potocznej”, że im bardziej tłusta ryba tym zdrowsza. Zalecane jest spożywanie około 0,75 kilograma tłustych ryb – ewentualnym zamiennikiem może być picie od 1 do 2 łyżek oleju lnianego lub rybiego – sjest to dawka 4-8 gram odpowiadająca 1-2 gramom kwasów omega 3.
Jedzenie ryb ,a także kilka innych, dobroczynnych dla ludzkiego zdrowia, aspektów. Jako, iż wspomniane kwasy omeg-3 zwiększają wrażliwość neuronów na serotoninę, hormon poprawiający nastrój, jedzenie ryb zapobiega depresji i poprawia codzienne funkcjonowanie mózgu.
Kobiety w ciąży i matki karmiące piersią to kolejna grupa, która powinna bardzo zainteresować się ich spożywaniem – ich mleko zawiera omega 3, bardzo ważne dla rozwoju dziecka, w związku z tym należy stale uzupełniać ich niedobór.
Ciekawostką jest fakt, iż niektóre badania sugerują, że te same kwasy odpowiadają za zapobieganie zachowaniom agresywnym dzieci z nadpobudliwością psychoruchową.
Gdzie znaleźć kwasy tłuszczowe nienasycone?
Grupę kwasów omega-3 można znaleźć nie tylko w rybach ale także niektórych olejach roślinnych (z pestek dyni czy lnianym) oraz części zielonych warzyw liściastych. Źródłem są również (ale w ograniczonym zakresie) orzechy oraz siemię lniane. Nie da się jednak zaprzeczyć, że największe ich natężenie odnaleźć można w produktach pochodzących z morza, a szczególności ryb bytujących w zimnych wodach oceanów – tuńczyki, makrele, sardynki, łososie, śledzie, a także skorupiaki czyli potocznie zwane owoce morza.