Co to są spalacze tłuszczu?

Spalacze tłuszczu są to specjalnie dobrane i wyselekcjonowane, zbalansowane w odpowiednich ilościach substancje, mające na celu stymulowanie redukcji tkanki tłuszczowej. Są to różnorakie związki chemiczne, substancje aktywne, takie jak kapsaicyna, czy piperyna oraz stymulatory, połączone tak, aby zapewnić efektywne działanie. Oprócz wyżej wymienionych substancji, w spalaczach możemy znaleźć kofeinę, ekstrakt z zielonej herbaty, CLA, efedrynę, synefrynę oraz hordeninę. Wiele z tych substancji występuje naturalnie w przyrodzie i zostały one wyeksrachowane chemicznie w laboratorium. Spalacze mają na celu przyspieszenie metabolizmu oraz utratę tłuszczu z organizmu.

Jak działają spalacze tłuszczu ?

Spalacze mają na celu przyspieszenie metabolizmu oraz utratę tłuszczu z organizmu. Najczęściej substancje w nich zawarte działają termogenicznie, czyli podgrzewają od środka nasz organizm. W efekcie pocimy się bardziej obficie i spalamy więcej energii zarówno w trakcie treningu, codziennych czynności domowych, jak i w trakcie odpoczynku, czyli działają praktycznie cały czas. W dużej mierze związki w nich zawarte wpływają na układ nerwowy oraz układ krwionośny, w tym na serce, co nie pozostaje bez znaczenia dla naszego samopoczucia.

Zazwyczaj występują w formie kapsułek, które należy przyjąć doustnie w trakcie lub bezpośrednio przed posiłkiem.

Działanie termogeniczne, to nie jedyna metoda mobilizacji organizmu przez spalacze tłuszczu. Odczuwalne po ich spożyciu pobudzenie organizmu nie jest przypadkowe, ponieważ poprzez przyspieszenie tętna, zwiększa się wydolność organizmu i wytrzymałość. Przyspiesza to dodatkowo przemianę materii. Ponadto spalacze wywołują w organizmie lipolizę komórek tłuszczowych, czyli prosto mówiąc spalanie tłuszczu, który znajduje się w komórkach tłuszczowych. Proces przebiega głównie dzięki hormonom nadnercza – adrenaliny oraz noradrenaliny. Te hormony, powodują o wiele bardziej intensywne przemiany energetyczne w komórkach tłuszczowych, czego konsekwencją jest uwolnienie dużych pokładów energii cieplnej. Powoduje to podwyższenie temperatury ciała oraz wydzielenie energii chemicznej niezbędnej dla poprawnego funkcjonowania organizmu.

Kiedy zaczynamy widzieć efekty, chcemy jeszcze więcej. Jak to mówią : apetyt rośnie w miarę jedzenia. Chętnie sięgamy więc po kolejne porcje tabletek, licząc na jeszcze bardziej spektakularny efekt. Jednak źle dobrana dawka może wyrządzić nam więcej szkody niż pożytku. Producenci podają zawsze optymalną dawkę preparatu i nie należy jej przekraczać, ponieważ może to skutkować brakiem koncentracji, nadmiernym poceniem się oraz ogólnie odczuwalnym dyskomfortem.  Najlepiej zacząć od dawki mniejszej i stosunkowo ją zwiększać. Jeżeli po zwiększeniu dawki czujemy się źle, należy ją natychmiast zmniejszyć. Jeśli uczucie dyskomfortu się utrzymuje należy wybrać inny preparat lub zrezygnować ze stosowania spalaczy tłuszczu. Aby móc skutecznie dobrać dawkowanie spalaczy tłuszczu, należy odpowiedzieć sobie na pytania jaki efekt końcowy chcemy osiągnąć, jak bardzo chcemy zredukować tkankę tłuszczową, ile kilogramów stracić. Ponadto należy dać sobie czas, w myśl zasady : nie przytyłeś od wczoraj, nie schudniesz do jutra.

Czy warto je stosować ?

Zewsząd atakują nas reklamy cudownych specyfików, działających „od zaraz”, media lansują trend na smukła i piękną sylwetkę, bez grama tłuszczu, a to wszystko dzieje się samo, a magiczne tabletki odwalają całą robotę za nas. Niestety życie to nie film ani bajka i trzeba się ciężko napracować, żeby spalić zbędne centymetry.

Na samym początku należy sobie uświadomić, że żaden specyfik nie zrobi całej roboty za nas. Dla ludzi, którzy są skupieni na osiągnięciu wymarzonej sylwetki, naprawdę mocno zależy im na efektach, nie ma ciężkich treningów, są tylko efektywne lub te  nieefektywne. Jednak im bardziej intensywny jest trening, tym większe pojawia się później zmęczenie. Jeśli zastosujesz tabletki wspomagające redukcję masy ciała przed treningiem, zmęczenie potreningowe organizmu będzie mniejsze, a regeneracja nieco szybsza. Dzieje się tak, ponieważ składniki w nich zawarte chwilowo poprawiają wydajność organizmu, przyspieszając tętno dotleniają mięśnie i komórki ciała. Warto jednak pamiętać, żeby dobrać intensywność wysiłku do swoich faktycznych i realnych możliwości. Zbyt ciężki trening sprawi, że będziemy się dłużej regenerować i w efekcie spalimy mniej kalorii w ciągu całego cyklu dawkowania spalaczy. Natomiast zbyt lekki trening nie da nam pożądanych efektów.

Nad efektywnym działaniem spalaczy tłuszczu prowadzonych było wiele badań. Wyniki przeprowadzonych analiz, udowodniły, że faktycznie pomagają one redukować tkankę tłuszczową z organizmu, efektywnie odchudzając. Najlepiej w rankingu substancji wspomagających odchudzanie wypadła kofeina oraz katechiny, czyli substancje zawarte w zielonej herbacie. Na równi z nimi wypadła kapsaicyna, wyekstrahowana z pieprzu czarnego. Według przeprowadzonych badań, substancje o działaniu termogenicznym, przy jednorazowym przyjęciu zwiększają wydatki energetyczne od 3 do 4 %. Jednak przy regularnym przyjmowaniu preparatu, w odstępach dwugodzinnych, zwiększenie wydatku energetycznego wahało się w granicach od 8 do 11%.  Ciekawostką jest jednak, że większe działanie preparatów zaobserwowano u osób szczupłych, niż u ludzi z nadprogramowymi kilogramami. Wniosek nasuwa się sam : warto włączyć suplementację spalaczami tłuszczu, podczas walki z dodatkowymi kilogramami, jednak najlepsze efekty da to w połączeniu z dietą redukcyjną oraz regularnymi treningami. Jednak przyjmowanie substancji mających wpływ na metabolizm oraz pracę naszego organizmu, powinno być skonsultowane z lekarzem lub kontrolowane przez nas samych, wykonując regularne badania i obserwując swój organizm. Trzeba także pamiętać, ze spalacz nie zastąpi treningu, a dieta i trening to klucz do sukcesu.

A czy są negatywne skutki stosowania substancji termogenicznych? W internecie można znaleźć doniesienia, o tym, że na skutek stosowania spalaczy, ktoś zmarł. Pytanie tylko, czy zastosowanie preparatu było faktycznym powodem zgonu. Najczęściej pomijane są fakty, że osoby te posiadały wadę serca, problem z układem krążenia lub wcześniej prowadziły ekstremalnie niezdrowy tryb życia, a po tabletki sięgnęły z nadzieją na cud i boskie ciało w ciągu tygodnia. Wszystko można przedawkować, a nagłe nałożenie na organizm obostrzeń w postaci drastycznej diety, ciężkich treningów i zbyt dużej ilości tabletek, oczywiście może skończyć się fatalnie. Dlatego zawsze, zanim zaczniemy eksperymenty z naszym ciałem, nawet tak błahe jak odchudzanie, warto skonsultować się z lekarzem. Ponadto spalaczy tłuszczu nie powinno łączyć się z alkoholem, który ma także negatywny wpływ na wydajność treningową. Jeśli jesteś osobą zdrową, to nie powinieneś się bać, ponieważ substancje zawarte w spalaczach tłuszczu nie stanowią dla Ciebie realnego zagrożenia.

Jednak czy spalacze tłuszczu są niezbędne podczas walki z nadmiernymi kilogramami? Substancje termogeniczne tak jak wszystkie inne suplementy, zostały stworzone z myślą o ludziach, którzy chcą osiągnąć wymarzony efekt w jak najkrótszym czasie. Nie są one oczywiście konieczne, aczkolwiek są pomocne. Jak cała reszta suplementów i substancji wspomagających odchudzanie pomagają wyrzeźbić ciało i uzyskać wymarzony efekt, jeśli zdrowo się odżywiasz i trenujesz.

Jakie spalacze tłuszczu wybrać?

Jeśli jesteś osobą, która od dłuższego czasu toczy przegraną walkę ze zbędnymi kilogramami, to spalacze tłuszczu będą odpowiedzią na kłopoty właśnie dla Ciebie. W takich „beznadziejnych” sytuacjach, kiedy przestaje się chcieć, bo nie widać efektów, oprócz modyfikacji jadłospisu, można zacząć suplementować preparaty podkręcające metabolizm i spalające tłuszcz o działaniu termogenicznym. Niestety zasada jest taka, że im mniej tłuszczu zostało do spalania i im dłużej się odchudzamy, tym trudniej stracić na wadze. I tutaj odpowiednio dobrany termogenik może okazać się najbardziej przydatny. Wybór preparatu jest kwestią bardzo indywidualną, warto skonsultować się z lekarzem,  dietetykiem, trenerem lub inną osobą, która jest obeznana w temacie suplementacji sportowej i okołotreningowej. Warto także pmiętać, że każdy organizm jest inny i nie ma cudownego uniwersalnego preparatu, który poskutkuje tak samo na wszystkich oraz rozwiąże wszelkie bolączki. Spalacze tłuszczu to suplementy, które mają pomóc a nie całkowicie rozwiązać problem, jednak do sprawy należy podejść indywidualnie.

Jak wybrać spalacz tłuszczu odpowiedni dla Ciebie?

Zastanów się od jak dawna trenujesz i żyjesz aktywnie. Bez sensu jest sięgć po super spalacze z najwyższej półki, jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę ze sportem. Twój organizm i tk przeżyje szok i dostanie w kość, więc utrata kilogramów pojawi się samoistnie. Lepiej zacząć od nieco słabszych preparatów i stopniowo zwiększać dawkę. Pozwoli to między innymi poznać działanie poszczególnych substancji na nasz organizm. Stosowanie od samego początku zbyt silnych spalaczy, sprawi, że organizm przestanie na nie tak dobrze reagować, a efekty będą słabsze.

Wybierając preparat dla siebie trzeba także przemyśleć, jak dużą tolerancją na substancje stymulujące odchudzanie cechuje się Twój organizm. Jeśli po wprowadzeniu danego suplementu czujesz się niekomfortowo, pobudzenie organizmu jest nadmierne, a dodatkowo towarzyszy mu uczucie niepokoju, problemy ze snem i tym podobne objawy, zrezygnuj z przyjmowanej substancji. Jak najprościej sprawdzić czy jesteś osobą wytrzymałą czy raczej typem wrażliwca? Poranna kawa. Jeśli po jej wypiciu dostajesz tak zwanego kopa, to znaczy, że Twoja tolerancja na stymulanty nie jest zbyt wysoka i należy działać ostrożnie i rozważnie. Należy obserwować swój organizm cały czas, ponieważ nikt nie zna Twojego organizmu lepiej niż Ty. Pamiętaj także, że im więcej substancji stymulujących przyjmujesz, tym bardziej się do nich przyzwyczajasz i uodparniasz się na nie, czyli Twoja tolerancja na nie wzrasta.

Przeciwwskazania – choroby.

Jeśli masz problemy z krążeniem, z ciśnieniem lub z sercem – ZREZYGNUJ ZE SPALACZY TŁUSZCZU. Nie należy ryzykować, ponieważ Twoje ciało nie jest dobrym materiałem na tak ryzykowne eksperymenty. Większość stymulatorów przyspiesza i pobudza akcję serca, więc ryzyko popełnienia błędu jest zbyt duże. Jeśli jesteś chory może wystąpić arytmia, kłucie w sercu, ból głowy oraz nadciśnienie, a także inne poważne dolegliwości. Należy także mieć pewność, że nie mamy alergii na żaden ze składników zawartych w suplemencie. Pamiętaj, że Twoje zdrowie powinno być na pierwszym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *